Video i Blog HR

Przeczytaj.

Blog poświęcony zagadnieniom HR, zarządzaniu, systemom HRM, strategii, budowaniu efektywnych rozwiązań
Jeśli chce zobaczyć i posłuchać przewiń stronę niżej
 Budowanie i utrzymywanie Zaangażowania Pracowników
Wtorek, Marzec 12, 2024
Zaangażowanie pracowników jest fundamentem sukcesu każdej organizacji. Badania pokazują, że zaangażowani pracownicy są bardziej produktywni, kreatywni i lojalni wobec firmy.
Opis stanowisk pracy. Przeżytek, czy konieczność?
Piątek, Luty 16, 2024
Istnieje tendencja do kwestionowania wartości tradycyjnych opisów stanowisk pracy. Argumentuje się, że są one zbyt sztywne i nieelastyczne, nie odzwierciedlają rzeczywistych potrzeb zespołu ani dynamicznych wymagań rynku pracy. Jednak czy można w pełni zrezygnować z ich użyteczności?
Dyrektywa UE o jawności wynagrodzeń. Wyzwania praktyczne.
Poniedziałek, Styczeń 22, 2024
Dyrektywa o jawności wynagrodzeń w swoim zamyśle ma przede wszystkim dotyczyć równości płac kobiet i mężczyzn za tą samą pracę, ale w faktycznie zmusza firmę do wdrożenia uporządkowanych rozwiązań w tym zakresie w całej firmie. Inaczej nie ma mowy o spełnieniu wymagań tej dyrektywy.
Cel i znaczenie rozmowy rozwojowej w zarządzaniu
środa, Grudzień 27, 2023
Rozmowy rozwojowe z pracownikami stanowią istotny filar skutecznego zarządzania w każdej organizacji. To nie tylko okazja do dialogu między przełożonym a pracownikiem, ale przede wszystkim wartościowe narzędzie wspierające rozwój, motywację i efektywność całego zespołu.
Przejrzystość, a brak przejrzystości wynagrodzeń
Piątek, Listopad 10, 2023
UE, poprzez Dyrektywę w sprawie przejrzystości wynagrodzeń, chce wzmocnić zasadę równości wynagrodzeń za taką samą pracę dla mężczyzn i kobiet. Warto jednak rozważyć tą regulację w szerszym kontekście, nie tylko płci.
Partnerstwo HR z Działami Biznesowymi? Ale po co?
Wtorek, Październik 17, 2023
W dzisiejszym świecie biznesu, rola działu HR przekształciła się znacząco. Już dawno (teoretycznie) minęły czasy, kiedy dział HR ograniczał się do rekrutowania pracowników i prowadzenia dokumentacji personalnej. Jednak nadal są organizacje, które trwają właśnie przy takiej wizji działów HR. Dlaczego tak się dzieje i jakie konsekwencje może to rodzić?
Intermentoring: Jak wzajemnie wspierać się na ścieżce rozwoju zawodowego?
Piątek, Wrzesień 1, 2023
Jeszcze kilka lat temu temat intermentoringu dość często pojawiał się na łamach publikacji branżowych w obszarze HRM. Teraz, jakby temat przeminął... Warto jednak wrócić do tej koncepcji rozwojowej pracowników. Ma ona bowiem zalety, nie tylko w wymiarze profesjonalnym. Być może jest to również czynnik łączący pokolenia X, Y, Z w miejscu pracy.
Ścieżki kariery w małej i średniej firmie, jak je budować i przechodzić?
środa, Sierpień 2, 2023
W małej i średniej firmie, liczba dostępnych stanowisk może być ograniczona, co może wpływać na zróżnicowanie ścieżek kariery. Pomimo tego, istnieją pewne sposoby, aby budować ścieżki kariery i rozwijać się w takim środowisku.
Wykorzystanie kotwic Schein'a w planowaniu kariery w firmie
Piątek, Czerwiec 16, 2023
Kotwice Schein'a są przydatnym narzędziem w planowaniu kariery, które mogą pomóc w uporządkowaniu i zrozumieniu wartości, zainteresowań i celów zawodowych -zarówno dla innych, jak i dla siebie. Wprowadzone przez Edgara Schein'a pojęcie kotwic to innymi słowy pewne kluczowe czynniki, które determinują sukces zawodowy i satysfakcję z pracy.
Jawny, czy ukryty proces awansów wewnętrznych?
Wtorek, Maj 9, 2023
Możliwość awansu wewnętrznego w wielu osobach budzi nadzieje, ale równie wiele osób obawia się takiej ścieżki rozwoju. Podobne dylematy ma również firma: czy procesy awansów wewnętrznych powinny być prowadzone jawnie, czy dyskretnie?

Zobacz. Posłuchaj.

Zapraszam do obejrzenia i wysłuchania audycji, które miałem okazję nagrać na zaproszenie Ireneusza Osińskiego , ICAS Poland oraz Macieja Stępa.

Co buduje pozycję lidera w zespole?


Poszukiwanie inspiracji na bazie... doświadczeń armii. 

Posłuchaj, jakich inspiracji dostarcza wiedza i doświadczenie współczesnych armii w budowaniu pozycji Lidera. Podpowiedzi zaskakują trafnością w kontekście zarządzania w firmie. 

Czego biznes może nauczyć się od wojska?

Nie tylko dobre, ale i złe przykłady niszczenia pozycji lidera.

Zebrane w jednym miejscu zalecenia i wskazówki odnośnie elementów, które niszczą pozycję lidera w zespole. Sprawdź..

Zmień język, a zmienisz swoje życie. 

To, co i jak mówisz wpływa na to, co i jak myślisz...
Posłuchaj i poznaj kilka podpowiedzi, jak inaczej podchodzić do swoich myśli i relacji ze sobą i z innymi. Łyk psychologii do zastosowania nie tylko w dobie COVID (z ICAS Poland).

Kto ile zarabia?

Czyli o jawności wynagrodzeń 

Rozmowa o problemie jawności i klarowności wynagrodzeń. Czy wynagrodzenia mają być równe, czy sprawiedliwe? I kilka innych inspiracji więcej...

Płaskie struktury organizacyjne

Czy zawsze są efektywne?

O tym dla kogo takie struktury są wygodne i dlaczego? Czy zawsze warto dążyć do zmniejszania ilości szczebli zarządzania? Jakie są tego zalety, ale i wady. Sprawdź..

Czego biznes nauczył się od wojska?

Warto pamiętać i używać, tego co się sprawdza.

W codziennym zarządzaniu organizacją i ludźmi, nie pamiętamy, jak wiele ze składowych tych procesów ma swoje źródła w wojskowości i dowodzeniu siłami zbrojnymi. Inspiruje.

Jak zwalniać pracowników?


Jak zachować balans pomiędzy potrzebami stron?

Temat trudny i wymagający poszanowania drugiego człowieka ale również brania pod uwagę dobra firmy. I kilka innych inspiracji więcej...

Jak wynagradzać pracowniów w firmie budowanej na sprzedaż?

O tym co najważniejsze, aby płace działały, a nie tylko były.

Pracownicy wynagradzani nieadekwatnie do efektów nie przynoszą firmie korzyści. Niezależnie od tego, czy jest to za mało, czy za dużo pieniędzy.

Wolisz czytać, a nie słuchać?



Zajrzyj na blog.

Wróć do początku tej strony.

Polub i udostępnij!

Szukaj